MERAK ETTİKLERİNİZ

Alt çene için 1.5 ay / Üst çene için ise bu süre 3 aydır. * Bazen hemen yüklenebilir.
İmplant uygulamaları doğru kriterler sağlandığında kesinlikle uzun ömürlüdür. Bu kriterler Kaliteli ve amaca uygun materyaller kullanmak Uygulamanın bilgili ve tecrübeli hekimler tarafından doğru bir planlama ile yapılması İmplantı yaptıran kişinin protez hijyeni ile ilgili doğru şekilde bilgilendirilmesi
İmplantların üretimlerinde en önemli noktalardan birisi tecrübe,araştırma ve geliştirmedir.Bu konuda da teknolojinin gelişmiş olduğu ülkeler doğal olarak avantajlı olmaktadır. Kullanılan titanyumun tipi ve işlenme şekli(soğuk ya da sıcak işleme ) ile kemiğe tutunan yüzey yapısı çok önemlidir.Ama en az bunlar kadar üzerine protez yapmak için kullanılan üst yapılardaki çözüm seçenekleri de önemlidir.
İmplant çeşitleri eskiden çok farklıydı. Eskiden blade tipi bütün çeneyi saran implantlar vardı, mini implant denilen ince, çivi şeklinde implantlar vardı. Günümüzde ise genel anlamda implant dişin standardı bellidir. Standart implantlar silindirik titanyum alaşımlı yapılardır.
Diş implantı taktırmanın en büyük avantajı sabit bir implant proteze sahip olmaktır. Sabit implant protez dediğimizde, kendi kaybedilmiş kendi dişlerinizin hemen hemen aynısıdır. Kaybedilmiş, eksik olan dişlerinizin, hatta ve hatta zaman zaman çok daha iyi ve çok daha kalitelisine implant sayesinde kavuşmak mümkündür. İmplant yoksa onların yerine yapılacak olan protezler, ki bundan 30 yıl önce o tip protezler vardı, hareketli ve oynayan protezlerdi. Bu protezlerinde altına ne yazıkki yemek artıkları dolduğu için hastaları son derece rahatsız ediyordu. Halbuki implant uygulamalarında bu problem tamamen ortadan kalktı ve herkes sabit, rahat, kendi dişleri gibi fırçaladığı, ağzında kendi dişi gibi olan protezlerle hayatını devam ettirme imkanına sahip oldu.
İmplant uygulamalarının uzun ömürlü olabilmesi için ağız bakımı iyi yapılmalıdır ve doktor kontrolleri de aksatılmamalıdır. Ağız bakımı denildiğinde, her ne kadar implant bir metalden yapılsa da, diş gibi çürüme ihtimali olmasa da, bilinen diş eti hastalıklarının tamamı implant diş çevresinde de görülmektedir. İmplant çevresinde karşımıza çıkan dişeti ve kemik hastalıklarının en önemli sebebi iyi temizlenmemsi sonucu mikropların o beölgede birikmesi neticesinde oluşmaktadır. İmplant çevresinin bakımı aynen doğal dişlerimizde olduğu gibi diş fırçaları ve dişlerinin aralarını temizleyen arayüz temizleyicileri ile gerçekleştirilmektedir. Bireyin tek başına evde yaptığı diş bakımı tek başına yeterli olmayabilmektedir. Kişi düzenli bir şekilde heklim kontrolünde olmalıdır ve diş hekiminin önerilerine uymalıdır. Ağız gargaralarının önerildiği şekilde kullanıloması yardımcı olmaktadır. Fakat ağıuz gargarası kullanmak tek başına ağız ve diş bakımı için yeterli değildir. İmplant dişlerinde sadece ağız gargarası kullanılarka temiz ve sağlıklı tutulması da mümknü değildir. Sonuç olarak implantlar için ağız bakımı normal dişler için yapılan bakımdan pek farklı değildir. Hatta tamamen aynıdır. İmplantları bir dişmiş gibi fırçalamak, implant çevresini temiz tutmak ve sürekli hekim kontrolünde olmak implant dişlerin uzun süreli kullanılabilmesi için çok önemlidir.
İmplant cerrahisine engel olan veya implant cerrahisinde özel uygulama yapılması gereken hastaların başında diyabetik hastalar gelmektedir. Aslında düzenli kontrol edilen diyabetik bir hastaya implant yapılmasında engel yoktur. Fakat diyabetik kontrolleri yetersiz olan bireylerde iyileşme geç ve güç olacağı için implant uygulamaları konusunda mutlaka diş doktoruyla hastanın metabolizma uzmanının birlilkte çalışması gerekmektedir. Bu engel durumlara örnek olacak diğer bir durum ise hastanın sigara kullanımıdır. Aşırı sigara kullanan hastalarda implant tedavisinin başarı oranı içmeyenlere göre belirgin bir şekilde düşmektedir. Kemik metabolizmasını etkileyen ilaç kullanan bireylerde implant uygulamalarında bir takım değişiklikler yapılması ve bu bireylerin doktorlarıyla konsültasyon yapıldıktan sonra implant tedavisi için yola çıkılması gerekmektedir. Cerrahi uygulamaya engel olabilecek sağlık sorunlarının başında kana problemleri olan hastalar, özellikle ileri derecede kalp hastalıkları olan bireyler gelmeketdir. Bu bireylerde herhangi bir cerrahi işlem uygulanması uygun olmayacağı için implant uygulamaları da uygun değildir.
Günümüzde implant tedavisi eskiye nazaran daha kısa sürelerde yapılabilmektedir. İmplant tedavisi konvansiyonel olarak alt çenede 3 ay, üst çene de ise 6 ay bir bekleme süresi gerektiren bir tedavidir. 2.000′li yılların başından itibaren implant diş tedavisi süreleri teknolojinin de gelişmesiyle birlikte ciddi anlamda kısalmıştır. Erken yükleme denilen ve 6 haftalık bir iyileşme süreci sonunda implantların üzerine portezlerin yapılarak işleve sokulması ve son 10 senede de hemen yükleme adı verilen implant diş tedavisi uygulamasında da aynı gün ölçüleri alınarak hastanın implant dişleri ağzına yerleştirebilmektedir. Hemen yükleme bakalarında birkaç gün içerisinde vakalar neticelendirilmektedir. İmplantların 1 aylık iyileşme süresi tamamlandıktan sonra 6. haftadan sonra yüklenmesi, bazı özel vakalarda, kemikte yeterli sıkışma elde edilebilmiş hastalarda ise implant dişlere hemen yükleme yapılabilmektedir.
Diş eti iltihabı nedeniyle dişlerini kaybetmiş bireylerde implant uygulmalarının bir takım sınırlamaları ve kuralları vardır. Öncelikle dişlerini kaybetme nedeni dişeti hastalığı olan bu bireylerin diş eti hastalığının tedavi edilmesi ve bunun tekrarlamayacağından emin olunması gerekmektedir. Çünkü diş eti hastalıkları implant çevresinde de iltihaplara neden olacağı için implantların da uzun vadede sağlığını olumsuz etkileyecektir. Diş eti tedavisinden sonra hastanın ağzında dişeti iltihabına neden olan mikropların tamamen etkisiz hale geldiğinden emin olmak için yeterince uzun bir süre beklenmelidir. Daha sonrasında bir takım mikrobiyolojik testelerle bu mikropların tamamen yok olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bu mikroplar ağızdan tamamen yok edildikten sonra implan yapılması için uygun koşullar sağlanmış olur. Ancak peridontal hastalığın implant çevresinde de iltihaba neden olabileceği akıldan çıkartılmamalıdır.
İmplant diş yapımına başlanmadan önce ilk olarak implant dişin nasıl olması gerektiği noktasında ciddi ve titiz bir planlama yapılmaktadır. İmplant diş tedavisinde işlem sonrasında implant dişlerin nasıl olması gerektiği daha en başından belirlenmektedir. İmplant diş operasyonlarında sürprize yer yoktur! Hatta implant dişinin tamamlandığında nasıl olacağı hastaya 3 boyutlu bir modelleme ile de gösterilir.
İmplant diş tedavisinde implantların yerleştirilmesi iki şekilde olabilir. Birinci olarak hemen yükleme de denilen ve dişin çekilmesinin hemen ardından implant dişin yerleştirilmesidir. İkinci yöntem ise dişin çekilmesinden en az 2 ay sonra, o bölgede yeterli miktarda kemik yapısı oluştuğuna emin olduktan sonra, implant dişin yerleştirilmesi şeklindedir. İmplant yaptırmak için implant merkezine gelen hastanın dişleri eğer çok öncesinden zaten kaybedilmiş ise bekleme süresine gerek yoktur. 
İmplant işlemlerine başlamadan önce hastanın ağız hijyeni sağlanır. Daha sonra implant diş hekimi daha öncesinden planlanan şekilde hastaya implant diş yerleşimini yapar. İmplant yerleştirildikten sonra kullanılan implant markasına ve kalitesine göre implantın kemiğe kaynama süresi beklenir. Bu süre 2 ile 6 ay arasında değişmektedir. İmplant kemiğe kaynadıktan sonra implantın üst kısmını yerleştirmek için diş eti hafifçe kaldırılarak daha iyi bir görüş sağlanır. Sonrasında implantın üzerini oluşturacak olan porselen diş veya zirkonyum diş yerleştirilir.
İmplant dişlerin doğal görünümünü sağlayan implant diş köklerinin üzerine yapılan porselen esaslı dişlerdir. Özellikle ön dişler grubunda yer alan bu tarz uygulamalar implant dişin daha doğal görünmesini sağlar. 
Özellikle zirkonyum bazlı protezler daha estetik ve daha doğal görünüme sahip olduklarından ön dişler için tercih edilir. Azı dişlerinin olduğu alanda ise titanyum bazlı protezler daha kullanışlıdır. Çünkü hem bu dişler görünmezler hem de bu dişlerin besinlerin çiğnenip öğütülmesi işleminde diğer dişlere göre çok daha fazla çalıştıkları bir gerçektir. Bu sebeple azı dişlerinde titanyumdan oluşan protez dişlerin kullanımı çok daha yerinde olacaktır.
İmplant uygulamaları eğer ki ön dişler grubunda yapılıyorsa implantın alt yapısının gözükmesi mümkün değildir. Fakat üzerine kullanılan ve abandonment adı verilen parçaların bazen sıkıntılar oluşturduğu bir gerçektir. Ama günümüzde bunun da bir çözümü bulunmuştur. Kompozit esaslı maddelerden yapılan malzemeler üzerine uygulandıkların dişlerin altında röfle vermeyerek çok daha estetik bir görünüme izin vermektedir. 
Zirkonyum protezlerde ise üst yapısı çok estetik bir görüntüye sahip olduğu için implant uygulamalarında alt yapısında ne olduğu önemini yitirmektedir. Zirkonyum protez maliyetli olduğu için her hasta bunu yaptıramamaktadır.
İmplant tedavisinin diğer konservatif tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığında en büyük avantajı, implantın tek başına bir birey olmasıdır. Yani diğer kuron ve köprü tedavilerine olduğu gibi implant dişin kendisine komşu dişlerden bir dayanak, bir destek almasına gerek yoktur. Sonuç olarak kuron veya köprü tedavilerinde yan dişlerden destek alınmakta ve az da olsa sağlam komşu dişler zarar görebilmektedir. İmplant diş tedavisinin bir diğer avantajı da halk arasında damak diye tabir edilen hareketli protezlere nazaran çok daha etkili bir çözüm üretmesidir. Hareketli protezlerin hijyenini sağlamak da çok zordur. Bazen altlarına yemek artıkları kaçabilmektedir. İmplant dişler hiç dişi olmayan, total dişsizlik diye tabir edilen, hastalarda dahi, kemik yapısı yeterlityse, etkin ve kalıcı çözümler üretir. İmplant diş tedavisi uzun vadeli bir çözümdür. Yani bir defa yaptırdığınızda ve iyi baktığınızda neredeyse ömür boyu kullanabileceğiniz dişlerdir. Ayrıca implant dişler estetik açıdan da son derece zariftirler. İmplant dişler doğal dişlerin yerine konulduğu için diş etine de zarar vermez ve büyük bir uyum içinde işlev görür.
İmplant dişlerin bakımı tıpkı normal sağlıklı dişlerdeki gibi özenle yapılmalıdır. Zannedilmemelidir ki implant dişler iyi bakılmazsa sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Hastaya implant diş yapıldıktan sonra diş hekimi tarafından implant dişlerine nasıl bir bakım yapması gerektiği harfiyen anlatılır. Ayrıca hastanın hangi zaman aralıklarında implant kliniğine gelerek rutin bakımlarını yaptırması gerektiği de kendisine açıklanmaktadır. İmplant yaptıran kişiler bu uyarılara ve kurallara uyduklarında implant dişlerini uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanabilmektedirler. Hasta kliniğe kontrole geldiğinde eğerki protezinde bir sorun varsa bu düzeltilmektedir. Hastanın hijyeni eksik olduğunda kendisine hiyjen eğitimi verilmektedir. İmplantlar uygun ve steril koşullarda yapıldığında enfeksiyon ihtimali çok düşüktür. Hasta uygun koşulları sağladığı zaman, örneğin gelen hastanın genel bir sağlık problemi olmadığında, ciddi bir sağlık sorunu olmadığında ve uzman ellerde yapıldığında enfeksiyon riski implant diş uygulamalarında çok düşüktür. İmplanttan sonra hastaya uygulaması gereken öneriler iletilir. Daha sonrasında ise oluşabilecek enfeksiyonlar hastanın hekim tarafından kendisine verilen önerilere uymaması durumlarında veya kontrollerine düzenli bir şekilde gitmediği zamanlarda ortaya çıkabilir.
Diş implantı diş eksikliği olan ya da hareketli protezini tam olarak kullanamayan kişilere kullanılabilir. İmplant uygulanacak kişinin genel sağlığının implant diş yapımına uygun olması gerekmektedir. Örneğin kontrol altında olamayan diabet hastaları, ciddi kemik hastalıkları, çok ciddi tansiyon, kalp ve şeker hastalıkları gibi durumlarda implant yaptırmak isteyen kişilerin doktorları ile iletişime geçilerek implant yapılmasının uygun olup olmadığı değerlendirilir. Bunun dışındaki durumlarda genel sağlığı yerindeyse hastalara öncelikle bir ağız içi muayene, bir panaromik filmle beraber bir çene filmi, çok gerekli görüldüğü durumlarda da 3 boyutlu bir film çekilerek hastanın implant diş yaptırmaya müsait olup olmadığına karar verilebilmektedir. Her şeyin uygun olduğuna karar verildikten sonra da yapılacak olan implantın boyu, çapı ve protetik açıdan değerlendirilmesi yapılır. Sonrasında hasta ameliyat için hazırlanır. Diş implantı tekli yapılabildiği gibi çoklu da yapılabilir. Örneğin eski usul damak protezi kullanan bir hastanın bu durumdan memnun olmadığı durumlarda kendisine implant protez yapılarak komple, boydan boya, implant dişlerini kullanması sağlanabilir. İmplant protezin kullanımı ve temizliği damak proteze nazaran çok daha kolaydır. Diş implantları aynı zamanda geleneksel tedavi yöntemlerini yaptırmak istemeyen ve diş eksikliği olan hastalara da etkin bir çözüm sunar. Kuron veya köprü gibi geleneksel diş tedavisi uygulamalarında sorunlu dişin yanındaki komşu dişlerde tedavi süresince bir miktar olumsuz etkilenebilmektedir. Çünkü bu dişlerden destek alınmaktadır. Fakat implant diş tedavisinde komşu dişlere hiç bir şekilde zarar verilmez. İmplant kökü tek başına kendisine sağlam bir dayanak oluşturur.
Diş implantı çoğunlukla lokal anestezi eşliğinde yapılan bir uygulamadır. Bazen hastaların doktorla uyumsuz olması ve aşırı stres, heyecan yapması gibi durumlarda da genel anestezi de uygulanabilmektedir. Bir dolgu, bir kanal tedavisi veya bir köprü protezi işlemleri kadar rahat bir işlemdir. İmplant dişlerin yapım süresi yapılacak olan implant adedine göre değişmektedir. Tek bir implant diş yapımı için anestezi de dahil süre 15 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. Çoklu implant diş yapımında bu süre genellikle maksimum 2 saat kadar sürmektedir. Diş implantı çene kemiğine yerleştirilmektedir. Gerekli tahliller ve kontrollerin hemen ardından dişeti bir miktar açılarak kemiğin içerisine bir yuva oluşturulur. İmplant dişin temelini oluşturacak olan implant diş kökleri açılan bu yuvaya yerleştirilir. Eğer hastanın ağzında çok sayıda implant diş kökü yerleştirilecek ve işlemler çok uzun sürecekse hastaya genel anestezi yapılması tercih edilir. Bu şekilde hastanın yorulmasının da önüne geçilir. Hasta sabahta ameliyata alınır ve başarılı bir şekilde diş kökleri yerleştirilir.
İmplant uygulamasını takiben hastalara gerekli uyarılar yapılıp, gerekli ilaçlar yazdıktan sonra anestezi etkisinin geçmesi ile birlikte hasta yemek yemeye başlayıp normal yaşamına dönebilir. Eğerki implant diş uygulaması genel anestezi altında yapılmış ise hasta bir süre gözetim altında kalmaktadır. İşlemden 3 veya 4 saat sonra hasta diş hastanesinden ayrılmaktadır. Sonrasında hasta doktorun kendisine söylediği şeyleri harfiyen uygulamışsa herhangi bir konforsuzluk veya şikayet olmamaktadır. İyileşme süresi çok kısadır. İlk yara iyileşmesi çok çabuk olur. Çünkü ağız dokusu kendisini çok hızlı yenileyebilen ve çok hızlı iyileşebilen bir dokudur. Fakat implant diş kökleri üzerine protezin yapılabilmesi için bazen 3 ay veya 5 aylık bir bekleme süresi gerekmektedir. Hastaya işlemler uygulandıktan sonra çene kemiği yapısına göre bir bekleme periyodu vardır. Bu süre çene kemiğinin sertliğine göre değişmekle birlikte ortalama 3 veya 5 aydır. Bunun amacı da titanyum yapısından dolayı kemik titanyumun üzerine gelip yapışmaktadır. İstenilen iyileşme de zaten bu şekildedir. Esasında implant kökü kemiğin üzerine konulduğu zaman durmakta fakat tam iyileşme ve kaynaşma süresi 3 ile 5 ay arasındadır.